سيد علي طباطبايي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
مصاحبه
 
غدير، ابلاغ است نه تعيين و انتصاب غدیر، ابلاغ است نه تعیین و انتصاب اگر خاتمیت به معنای کمال یافتن و تمام گشتن است، و اگر دین با تثبیت مسأله امامت کامل و تمام گشته ، و واقعه غدیر خم به عنوان وحی الهی درباره امامت و معرفی امام معصوم(ع) و منصوب از طرف خدای سبحان است، پس غدیر خم، دلیل خاتمیت دین اسلام می باشد. قلب عرشي خاتم الانبياء، خزانه اسرار الهي/تعبير جالب قرآن كريم از پيامبر اكرم (ص) قرآن کریم از آن حضرت به عنوان سراج منیر یادمی کندزیرا در تاریکی های افکار بشری و پندارهای بشر می درخشد و نور می دهد. افکار بشریت در آن تاریکی هاست ،آن حضرت سراج منیر افکار بشری است . بحثي كوتاه پيرامون جايگاه عبادت در فرهنگ دين بحثی کوتاه پیرامون جایگاه عبادت در فرهنگ دین در كنار درياي معارف هستيم و احساس تشنگي مي كنيم نهج البلاغه کتابی است در بردارنده حقایق بلند زندگی که هر انسان طالب حقیقت به قدر سعه وجودی خود از آن بهره ها می برد؛آشنایی با این کتاب گرانقدر کلید و مفتاح ورود به این گلستان به خزان می باشد. شرحي كوتاه بر دعاي ماه رجب ادعیه ماه رجب و شعبان برای انسان کلاس درس است، کلاس درس یعنی تعلیم و تعلم و مباحثه و گفتگو . انشاء الله وقتی معرفت پیدا شد این مسائل را انسان متوجه می‌شود ... زيارت مقبول چه ويژگي‌هايي دارد؟ زيارت، آداب ديدار با روح‏هاى پاك، الگوهاى كمال و آيينه‏هاى حق نماست. زائر، خود را در برابر وجودهاى والا و پيشوايان معصومى ديده، با اعتراف به نقص خود و كمال آن اولياى الهى، به فضايل آنان اشاره می‌کند. شدن در جاده اي كه به سحر مي رسد ابوحمزه بیشتر برای کسانی است که طی سال دچار لغزش و گناه شده اند و درپی جبران آن هستند. به عبارت دیگر، نوعی صلح میان عبد و مولاست علي‌(ع) خزانه عقل و مركز حكمت است توجه و تامل در جایگاه معنوی و آسمانی امیرالمومنین‌(ع) هوش از بزرگان و علما ربوده و عقل از درک حقیقت آن انسان روحانی در بیابان سرگردانی وامانده است هر چند علما و فیلسوفان با افق نگاه خود بخشی از عظمت وجودی آن دُر گرانبهای خلقت را بیان کرده‌اند... مناجات شعبانيه؛ تابلوي تمام نماي عرفان شيعي ماه شعبان یکی از ماه‌هایی است که برای آن اعمال و اوراد فراوان ذکر شده که هر یک می‌تواند ابواب رحمت را به روی بندگان بگشاید. یکی از این اعمال که نه تنها در این ماه بلکه در تمامی اوقاتی که آدمی حضور قلب دارد بر آن تاکید می‌شود، ... اصول ششگانه جاذبه و دافعه امام خميني (ره) او آن «روح الله» بود كه با عصا و يد بيضاى «موسوى» و بيان و فرمان مصطفوى به نجات مظلومان، كمر بست؛ نخست، فرعون‏هاى زمان را لرزاند و دل مستضعفان را به نور اميد، روشن ساخت.
 
 
 
مقالات
 
علي بن ابي‌طالب (عليه السلام ) طلايه‌دار وحدت امّت اسلامي وحدت در سیره علمی و عملی امیرالمؤمنین (ع)/ حمایت خداوند از جامعه متّحد حسين بن علي(ع)تابلوي انسانيت عزت حسینی و مباحثی پیرامون حریت و آزادی را تحلیل کرده است. سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام علم نور است يا آتش؟ انسان مثله دایره نیست که یک مرکز داشته باشد،بلکه مانند بیضی ست که دو مرکز دارد.انسان برای کمال و به فعلیت رسیدن،باید هر دو مرکز را فعال کند؛ یکی اندیشه و دیگری عقیده . اندیشه ی منهای عقیده نقص است و انسان را به فعلیت نمی رساند. در جهان بینی الهی و م... ارتباط انسان با خودش هیچ چیزی به انسان از خود او به او نزدیکتر نیست؛ اگر ارتباط انسان با خودش تبیین گردد معلوم می شود که انسان کجائی است ؛از کجا آمده؛ به کجا می رود؛ آغاز او از کجاست؛ انجام او به کجاست؛ جایگاه او در نظام آفریش چیست؛ هدف از خلقت او چیست؛ فلسفه وجودی او چیس...
 
 
 
زندگی نامه
 
زندگي نامه سیدعلی طباطبائی در 29 جمادی الثانی 1386 ه‍ . ق برابر با 22 /7 / 1345 در مهدی شهر سمنان در یک خانواده مذهبی و زحمتکش به دنیا آمدم تا سال 1360 همراه با تحصیلات، مشغول کار و تلاش و فعالیت بودم، در نیمه دوم سال 1360 به لطف الهی وارد حوزه علمیه شدم. چند ماهی در حوزه سمنان ماندم بعد به حوزه تهران منتقل شدم پنج سال در تهران بودم در این مدت مقدمات و سطح را گذراندم و از آنجایی که تهران مرکز مسائل سیاسی بود آن هم در آن زمان حساس این پنج سال برایم یک دوره آموزش سیاسی اجتماعی محسوب می‌شد ولی هرگز مسائل سیاسی اجتماعی مرا از درس غافل نمی‌کرد. در فروردین 1366 به قم آمدم بعد از اتمام سطح درس خارج اصول را خدمت آیت الله حاج شیخ جواد تبریزی گذراندم و خارج فقه را همواره در محضر مبارک حضرت آیت الله جوادی آملی دامت برکاته توفیق حضور داشتم.
 
 
 
 
 
 
 
 • مناجات شعبانيه؛ تابلوي تمام نماي عرفان شيعي  
 • 1392-03-21 18:36:10  
 • تعداد بازدید : 382   
 • ارسال به دوستان
 •  
 • *مناجات شعبانیه؛ تابلوی تمام نمای عرفان شیعی

  ماه شعبان یکی از ماه‌هایی است که برای آن اعمال و اوراد فراوان ذکر شده که هر یک می‌تواند ابواب رحمت را به روی بندگان بگشاید. یکی از این اعمال که نه تنها در این ماه بلکه در تمامی اوقاتی که آدمی حضور قلب دارد بر آن تاکید می‌شود، ...

  * عاشقانه های علی(ع)
  از جمله ادعیه و مناجات های دارای مضامین عالی و مفاهیم بلند مناجات شعبانیه است، این راز و نیاز دلباختگان با جمال احدی است که رضی الدین علی ابن طاووس مشهور به سیدابن طاووس در کتاب اقبال آن را از حسین ابن خالویه که از پیروان مکتب اهل بیت (ع) و مورد اعتماد روسای مذهب تشیع است، نقل می‌کند. این مناجات که نوای پرمحتوای آن شورآفرین و نجات بخش از زندان دنیا است از اهل بیت (ع) روایت شده و سند آن منتسب به امیرالمومنین(ع) است و از جمله مناجات های مخصوصی است که مورد تاکید همه ائمه (ع) بوده و آن را زمزمه می‌کردند.
  امام راحل نیز آن را از جمله ادعیه و مناجات هایی می‌دانند که همه ائمه (ع) به آن اهتمام داشته اند؛ در واقع صحیح ترین سند و عالی ترین مدرک صادر شده از سوی خاندان رسالت است که آهنگ موزون آن فطرت های خفته را بیدار می‌کند و مضامین این مناجات تا جایی عالی است که انسان های دارای اندک شم حدیث شناسی یقین دارند که بیان آن از زبان غیر معصوم محال است.

  * از محبت تا معرفت الهی
  جایگاه این مناجات در اطوار وجودی انسان است، باید توجه داشت که این اطوار وجودی و کیفیت ارتباط انسان با خدای سبحان در سه مرحله قابل بررسی است: احساس فقر و مقام دعا؛ محبت و مقام ندا؛ محبوب حق شدن و مقام مناجات.
  انسان وقتی به خویش می‌نگرد و خود را ذاتا محتاج و ضعیف می‌بیند، درصدد استغنای خود برمی آید و هنگامی که به اطراف خویش می‌نگرد همه موجودات عالم امکان را مثل خود فقیر در ذات می‌بیند، آنگاه که فهمید تنها مبدا غنای گدایان آن غنی علی الاطلاق و مبداء فیض هستی است، آن فیاض حقیقی و خدای متعال است، برای رفع نیاز خود به دنبال آن مبداء هستی می‌رود. این مرحله درک فقر و جبران آن و تامین گدایی را دعا می‌نامند، اصلی ترین شرط این مرحله و رفیع ترین وصف این مقام توحید است یعنی انسان در مقام دعا موحد باشد. در این مرحله انسان هنوز به آنجا نرسیده است که خدا را برای خود بخواهد.
  بعد از این مرحله، انسان در مسیر تکامل و اعتلای وجودی خویش به خود می‌آید و می‌اندیشد که آن مبداء هستی بخش که این همه با من مهربان است و نقص ها و کمبودهایم را جبران می‌کند و نیز هر گاه به سوی او دست حاجت می‌برم و دعا می‌کنم، جوابم می‌دهد، کیست؟
  هنگامی که این تحول در انسان به وجود آمد به دنبال شناخت و معرفت ربوبی می‌رود؛ وقتی معرفت به حق تعالی برای انسان حاصل شد نور محبت الهی در قلب انسان می‌تابد، زیرا محبت ثمره معرفت است، تا معرفت حاصل نشود محبت ایجاد نمی شود لذا وقتی معرفت الهی در جان انسان آمد محبت نیز قطعا خواهد آمد.
  آنگاه که انسان در پرتو معرفت ربوبی محبت کسب کرد و محب حق تعالی شد خدای سبحان محبوب او می‌شود. در این مرحله عالی ترین لذت و خوشی انسان انس با محبوب بی همتا است و چون انس ذکر می‌آورد از این رو انسان می‌خواهد همواره او را صدا بزند که این همان مرحله ذکر و ندا است و آرام بخش و بهشت آفرین دل های کوی الهی است. در این مرحله اگرچه مقام دعا برای انسان محفوظ است ولی بیش از هر چیز از ندا و خدا خدا کردن لذت می‌برد.
  آن انسان های سعادتمندی که لذت و حلاوت این محبت را چشیدند، هرگز آن را رها نکردند و چون برای انسان در تعالی و تکامل روحی حد یقف نیست، وقتی ارتقای وجودی پیدا کرد و در پرتوی علم و عمل صالح سعه وجودی برای او حاصل شد از مرحله محب بودن به وادی محبوب شدن نایل می‌شود در این مرحله است که انسان محبوب خدا می‌شود.
  در این مرحله انسان به جایی می‌رسد که هم او با خدا حرف می‌زند و هم خدا با او سخن می‌گوید، این همان مقام مناجات است که انسان با خدای سبحان مناجات می‌کند، مناجات نجوای دوطرفه است. این مراحل و اطوار سه گانه در مناجات نورانی شعبانیه که کانون عرفان و معرفت است در بهترین حالت تجلی یافته است.
  در واقع مناجات شعبانیه مربوط به عالی ترین اطوار وجودی انسان است و ما مناجاتی نداریم که همچون آن بتواند مقام عرفانی انسان را تا این حد بالا ببرد و تنها به مقام معصوم محدود نشود، بلکه این امکان را برای انسان‌های غیرمعصوم نیز فراهم کند.

  *امام خمینی(ره) هم عاشق این مناجات بود
  باید توجه داشت که بدون مقدمات و طهارت و پاکی جان و با این غوغای دنیا و طبیعت انسان نه این مناجات را می‌فهمد و نه لذت آن را احساس می‌کند، از این رو این مناجات یقینا مقدماتی دارد.
  وقتی انسان با تدارک این مقدمات به مرحله این مناجات رسید در واقع به عالی ترین تابلوی عرفان شیعی دست یافته است. چراکه اهل معرفت در طول تاریخ هر چه از عرفان و مناجات گفته‌اند شرح و تفسیر مناجات شعبانیه بوده است، آنچنان که امام خمینی (ره) نیز به این مناجات عشق می‌ورزیدند و اگر در کلمات ایشان تامل کنیم شیدایی خاصی را نسبت به آن درمی یابیم

  قدس آنلاين / کد خبر: 129492

  روزنامه قدس  شماره: 7287   تاریخ :سه شنبه 21 خرداد 1392 صفحه 6

  استاد سيد علي طباطبايي  
   
   
   
   
   
  رابطه علم و دین
   
  رابطه علم و دين رابطه علم و دین شرح نامه عرفانی ابوعلی سینا به ابوسعید ابوالخیر (جلسه دوم: ۱۱آبان ماه ۱۳۸۸) رابطه علم و دين رابطه علم و دین شرح نامه عرفانی ابوعلی سینا به ابوسعید ابوالخیر(جلسه اول: ۴آبان ماه ۱۳۸۸ ) نامه­ي عرفاني شيخ الرئيس به ابوسعيد ابوالخير سیر و سلوک از دیدگاه شیخ الرئیس ابن سینا باید خداوند متعال آغاز و انجام فکر و آشکار و نهان اندیشه باشد. و باید چشم جان را با نظر به حق تعالی زینت بخشید و قدم نفس را وقف حرکت به سوی خدای سبحان قرار داد و با مرکب عقل در ملکوت اعلی و آیات کبرای الهی سفر کرد و چون به جایگاه خویش بازگشت خدای متعال را در آثار خود منزه بدارد، زیرا او آشکار و نهان است و برای هر چیزی به هر چیزی تجلی می کند و او را در هر چیزی نشانه ای است که بر یگانگی اش شهادت می دهد.
   
   
   
  پیوندها