سيد علي طباطبايي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
مصاحبه
 
غدير، ابلاغ است نه تعيين و انتصاب غدیر، ابلاغ است نه تعیین و انتصاب اگر خاتمیت به معنای کمال یافتن و تمام گشتن است، و اگر دین با تثبیت مسأله امامت کامل و تمام گشته ، و واقعه غدیر خم به عنوان وحی الهی درباره امامت و معرفی امام معصوم(ع) و منصوب از طرف خدای سبحان است، پس غدیر خم، دلیل خاتمیت دین اسلام می باشد. قلب عرشي خاتم الانبياء، خزانه اسرار الهي/تعبير جالب قرآن كريم از پيامبر اكرم (ص) قرآن کریم از آن حضرت به عنوان سراج منیر یادمی کندزیرا در تاریکی های افکار بشری و پندارهای بشر می درخشد و نور می دهد. افکار بشریت در آن تاریکی هاست ،آن حضرت سراج منیر افکار بشری است . بحثي كوتاه پيرامون جايگاه عبادت در فرهنگ دين بحثی کوتاه پیرامون جایگاه عبادت در فرهنگ دین در كنار درياي معارف هستيم و احساس تشنگي مي كنيم نهج البلاغه کتابی است در بردارنده حقایق بلند زندگی که هر انسان طالب حقیقت به قدر سعه وجودی خود از آن بهره ها می برد؛آشنایی با این کتاب گرانقدر کلید و مفتاح ورود به این گلستان به خزان می باشد. شرحي كوتاه بر دعاي ماه رجب ادعیه ماه رجب و شعبان برای انسان کلاس درس است، کلاس درس یعنی تعلیم و تعلم و مباحثه و گفتگو . انشاء الله وقتی معرفت پیدا شد این مسائل را انسان متوجه می‌شود ... زيارت مقبول چه ويژگي‌هايي دارد؟ زيارت، آداب ديدار با روح‏هاى پاك، الگوهاى كمال و آيينه‏هاى حق نماست. زائر، خود را در برابر وجودهاى والا و پيشوايان معصومى ديده، با اعتراف به نقص خود و كمال آن اولياى الهى، به فضايل آنان اشاره می‌کند. شدن در جاده اي كه به سحر مي رسد ابوحمزه بیشتر برای کسانی است که طی سال دچار لغزش و گناه شده اند و درپی جبران آن هستند. به عبارت دیگر، نوعی صلح میان عبد و مولاست علي‌(ع) خزانه عقل و مركز حكمت است توجه و تامل در جایگاه معنوی و آسمانی امیرالمومنین‌(ع) هوش از بزرگان و علما ربوده و عقل از درک حقیقت آن انسان روحانی در بیابان سرگردانی وامانده است هر چند علما و فیلسوفان با افق نگاه خود بخشی از عظمت وجودی آن دُر گرانبهای خلقت را بیان کرده‌اند... مناجات شعبانيه؛ تابلوي تمام نماي عرفان شيعي ماه شعبان یکی از ماه‌هایی است که برای آن اعمال و اوراد فراوان ذکر شده که هر یک می‌تواند ابواب رحمت را به روی بندگان بگشاید. یکی از این اعمال که نه تنها در این ماه بلکه در تمامی اوقاتی که آدمی حضور قلب دارد بر آن تاکید می‌شود، ... اصول ششگانه جاذبه و دافعه امام خميني (ره) او آن «روح الله» بود كه با عصا و يد بيضاى «موسوى» و بيان و فرمان مصطفوى به نجات مظلومان، كمر بست؛ نخست، فرعون‏هاى زمان را لرزاند و دل مستضعفان را به نور اميد، روشن ساخت.
 
 
 
مقالات
 
علي بن ابي‌طالب (عليه السلام ) طلايه‌دار وحدت امّت اسلامي وحدت در سیره علمی و عملی امیرالمؤمنین (ع)/ حمایت خداوند از جامعه متّحد حسين بن علي(ع)تابلوي انسانيت عزت حسینی و مباحثی پیرامون حریت و آزادی را تحلیل کرده است. سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام علم نور است يا آتش؟ انسان مثله دایره نیست که یک مرکز داشته باشد،بلکه مانند بیضی ست که دو مرکز دارد.انسان برای کمال و به فعلیت رسیدن،باید هر دو مرکز را فعال کند؛ یکی اندیشه و دیگری عقیده . اندیشه ی منهای عقیده نقص است و انسان را به فعلیت نمی رساند. در جهان بینی الهی و م... ارتباط انسان با خودش هیچ چیزی به انسان از خود او به او نزدیکتر نیست؛ اگر ارتباط انسان با خودش تبیین گردد معلوم می شود که انسان کجائی است ؛از کجا آمده؛ به کجا می رود؛ آغاز او از کجاست؛ انجام او به کجاست؛ جایگاه او در نظام آفریش چیست؛ هدف از خلقت او چیست؛ فلسفه وجودی او چیس...
 
 
 
زندگی نامه
 
زندگي نامه سیدعلی طباطبائی در 29 جمادی الثانی 1386 ه‍ . ق برابر با 22 /7 / 1345 در مهدی شهر سمنان در یک خانواده مذهبی و زحمتکش به دنیا آمدم تا سال 1360 همراه با تحصیلات، مشغول کار و تلاش و فعالیت بودم، در نیمه دوم سال 1360 به لطف الهی وارد حوزه علمیه شدم. چند ماهی در حوزه سمنان ماندم بعد به حوزه تهران منتقل شدم پنج سال در تهران بودم در این مدت مقدمات و سطح را گذراندم و از آنجایی که تهران مرکز مسائل سیاسی بود آن هم در آن زمان حساس این پنج سال برایم یک دوره آموزش سیاسی اجتماعی محسوب می‌شد ولی هرگز مسائل سیاسی اجتماعی مرا از درس غافل نمی‌کرد. در فروردین 1366 به قم آمدم بعد از اتمام سطح درس خارج اصول را خدمت آیت الله حاج شیخ جواد تبریزی گذراندم و خارج فقه را همواره در محضر مبارک حضرت آیت الله جوادی آملی دامت برکاته توفیق حضور داشتم.
 
 
 
 
 
 
 
 • سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام  
 • 1392-05-08 22:13:32  
 • تعداد بازدید : 204   
 • ارسال به دوستان
 •  
 • بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين
  سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام
  1. مراد از زندگى سياسى ، آن بُعد مبارزاتى در زندگى پر حماسه و پر رنج آن پيشوايان عظيم الشاءن معصوم مى باشد.
  2. زندگى سياسى و مبارزاتى ائمه هدى عليهم السلام يعنى اين كه آنها مبارزه ممتدى داشتند تا اثبات كنند حق با ماست و از ما غصب كرده اند، مبارزات آنها با هدف سياسى بوده است و آن هدف تشكيل حكومت اسلامى است ،
  3. از آن جايى كه خطوط كلى رسالت ائمه معصومين در سه محور اساسى است . اول حفظ و حراست از دين و وحى الهى دوم تفسير و تبيين قانون اساسى دين سوم اجراى احكام و فرامين الهى در جامعه . و از آنجايى كه منصب امامت امرى است الهى و خداوند سبحان بايد براى پيامبر خاتم جانشينى معصوم منصوب كند و احدى حق انتخاب و انتصاب ندارد، و از آنجايى كه قرآن كريم مى فرمايد و ما آتاكم الرسول فخذوه و ما نهاكم عنه فانتهوا(118) و يكى از مصاديق مهم (و ما آتاكم الرسول ) ابلاغ ولايت و امامت اميرالمومنين حضرت وصى (عليه السلام ) و امر به اطاعت از اءولى الامر است لذا ائمه معصومين عليهم السلام بعنوان حفاظت از دينى كه خاتم است و جريان امامت بعنوان تداوم اين حركت در متن دين نهادينه شده است . و به عنوان تبيين قانون اساسى اسلام كه مساءله امامت يك امر انتخابى و مردمى نيست و به عنوان اجراى احكام الهى و اتيان اوامر نبوى (صلى الله عليه و آله و سلم )، مبارزاتى ممتد داشته اند تا دين به اسارت رفته را از چنگال فرعون هاى هر عصر آزاد كنند. و حكومت را از دموكراسى شدن به حكومت اسلامى كه ماهيت آن ولايى است برگردانند و در واقع تمام مبارزات بر رنج آنها براى اين بوده است كه حكومت اسلامى تشكيل دهند كه حاكم آن منصوب از طرف خدا باشد نه از طرف مردم ، بنابراين مبارزات سياسى ائمه عليهم السلام با مبارزات سياسى ديگر افراد سياسى جهان كه براى بدست آوردن قدرت مبارزه مى كنند فرق جوهرى دارد.
  4. بايد اعتراف كنيم كه چهره تابناك ائمه معصومين عليهم السلام در بُعد مبارزات سياسى و جهاد مرارت بار آنان همانند ديگر از ابعاد غير متناهى وجودى شان حتى بر شيعيان آنها نيز پوشيده مانده است ، سبب اصلى آن يا غرض ورزى دشمنان قسم خورده آنها بوده است ، يا بى اعتنايى دوستان بى مسئوليت و يا كج فهمى محبان كم دريايت و شايد همه اينها نقش خود را داشته است كه همچنان غبارى از ابهام و اجمال در حيات سياسى امامان معصوم (عليهم السلام ) باقى مانده است .
  5. هسته اصلى مبارزه حاد سياسى معصومين (عليهم السلام ) از آغاز سقيفه بنى ساعده شكل گرفت و شخصيت بى نظير عالم امكان بعد از نبى مكرم اسلام و اميرالمومنين يعنى صديقه طاهره فاطمه زهرا عليها السلام بعنوان سر سلسله جنبان مدافعان اين حركت مبارزاتى در كنار صاحب ولايت حضرت وصى (عليه السلام ) و به عنوان اولين مدافع حريم خط سرخ تشيع علوى وارد مبارزه شد و به عنوان اولين شهيده معصوم اين حركت ، راست قامت ترين چهره جاودانه تاريخ ماند، و البته عنصر مبارزه حاد سياسى از آغاز نيمه دوم قرن اول هجرى كه امامت اسلامى به حكومت جابرانه پادشاهى تبديل شد شكل ديگرى پيدا كرد و ائمه طاهرى عليهم السلام مبارزه سياسى خود را به شيوه اى متناسب با اوضاع و شرائط زمان شدت بخشيدند.
  6. گاهى شرايط آن قدر دشوار بوده است نظير دوران امام سجاد (عليه السلام ) از طرفى حاكميت جو رعب و وحشت از طرف پادشاهان سفاك مروانى ، و از طرف ديگر انحطاط فكرى جامعه به اوج رسيده است ، و از طرفى فساد اخلاقى در جامعه بى داد مى كند، و از طرفى فساد سياسى در حدى است كه اغلب شخصيت هاى بزرگ سر در آخور تمنيات مادى داشتند و شخصيت بزرگى مثل محمد بن شهاب زهرى كه خودش قبلا شاگرد امام سجاد (عليه السلام ) هم بوده است به آن چنان وضعى مى افتد كه آن نامه معروف امام سجاد (عليه السلام ) به وى صادر مى شود، در يك چنين دورانى وجود مبارك امام سجاد (عليه السلام ) سى و پنج سال تمام سعى و مبارزه اش اين است كه اولا معارف دينى را تبيين كند و ثانيا مساءله امامت اسلامى كه يك مساءله مهجورى شده است و كلا از ذهن ها دور شده و يا بد معنا شده براى مردم تشريح و در ذهن هاى مردم بازسازى كند كه امامت يعنى چه ؟ و ثالثا و از همه مهم تر اين كه بفرماييد و بفهماند من امام هستم .
  منتهى امام (عليه السلام ) بيشتر تلاش خود را روى كار اول گذاشته است به جهت اين كه انحطاط جامعه در حدى است كه نوبت به مسئله من امامم نمى رسد.
  7. از آنجايى كه جريان امامت يك امر تكوينى و الهى است ، دو تداوم حركت امامت به عنوان اصلى ترين دليل ادعاى خاتميت اسلام مطرح است ، و انتصاب امام به عهده احدى غير از خدا نبوده است ، و سنت الهى هم در حفظ اساس دين است ، لذا پادشاهان اموى و عباسى در هيچ زمان نتوانستند با شهيد كردن امام جريان امامت را نابود كننده چه اين كه نتوانستند اين حركت مبارزاتى ائمه معصومين عليهم السلام را بطور كلى متوقف كنند.
  8. ترسيم كلى از مبارزه معصومين عليهم السلام در چند مرحله قابل ارائه مى باشد.
  مرحله اول : بعد از ارتحال رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) و پيدايش سقيفه بنى ساعده تا شهادت حضرت زهرا عليها السلام اين مرحله به عنوان آغاز دوران غربت ارزشها و هتك حرمت خاندان عصمت و طهارت مطرح است در اين مرحله مبارزات سياسى همه جانبه از طرف معصومين عليهم السلام و اصحاب آنها وجود داشته منتهى مبارزه مسلحانه نبوده است .
  مرحله دوم : بعد از شهادت حضرت زهرا عليها السلام تا زمان قبول خلافت از طرف اميرالمومنين (عليه السلام ) در اين دوران بيست و پنج ساله مبارزات سياسى خط سرخ تشيع علوى وجود داشته است وى به لحاظ حفظ اصل اسلام شيوه مبارزه يك نحو مخصوص بوده است .
  مرحله سوم : از زمان صلح وجود مبارك امام مجتبى (عليه السلام ) كه اين خود جزء غمبارترين دوران زندگى معصومين بوده است ، زيرا از فرزند معصوم حيدر كرار (عليه السلام ) و مثل اعلى قدرت و غيرت الهى تنهاترين سردار ساختن ، تا قيام خونين سالار شهيدان حسين بن على (عليه السلام ) در اين دوران بيست ساله كه سلطه حكومت سفاك معاويه بر جامعه اسلامى حاكم بود ائمه معصومين عليهم السلام مبارزه سياسى خود را به شيوه اى متناسب با اوضاع زمان تداوم مى دانند، تا قيام عاشورا كه اوج مبارزات سياسى ائمه طاهرين عليهم السلام مى باشد.
  مرحله چهارم :(119) از سال 61 تا سال 135 يعنى شروع خلافت منصور عباسى است در اين مرحله حركت از نقطه اى آغاز مى شود بتدريج كيفيت پيدا مى كند اوج مى گيرد تا سال 135 با حكومت منصور تا حدود زيادى پيشرفتها را متوقف مى كند.
  مرحله پنجم : از سال 135 تا سال 202 يا 203 است كه سال شهادت امام هشتم حضرت على بن موسى الرضا (عليه السلام ) است در اين مرحله مبارزه از يك نقطه عميق تر و گسترده تر از سال 61 ولى با مشكلات جديدى آغاز مى شود و رفته رفته اوج پيدا مى كند گسترش ‍ مى يابد قدم به قدم به پيروزى نزديك مى شود تا سال شهادت حضرت امام رضا (عليه السلام ) و اين جا باز حركت متوقف مى شود.
  مرحله ششم : از سال 204 و شروع خلافت ماءمونى در بغداد است كه يكى از فصلهاى بسيار دشوار در زندگى ائمه عليهم السلام بوده است تا سال 260 كه سال شهادت امام حسن عسكرى (عليه السلام ) و شروع غيبت صغرى است .
  مبارزات اين شش مرحله كه حدود 250 سال مى باشد به بهاء شهادت دوازده معصوم عليهم السلام تداوم پيدا كرده است . هر يك از اين مراحل خصوصياتى دارد كه در بحث هاى تاريخ تحليلى زندگى ائمه بايد مطرح بشود منتهى در اين مقاله در صدد بحث هاى تاريخى نيستيم لذا از آن صرف نظر مى كنيم فقط به بعضى از شواهد مبارزاتى معصومين عليهم السلام در اين مراحل و دوران اشاره مى كنيم . آنچه مربوط به مرحله اول است خطبه حضرت زهرا عليها السلام در مسجد پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) و وصيت سياسى ايشان مبنى بر شبانه به خاك سپردن سيده شهيدان عالم خود بيانگر عمق مبارزات آنهاست
  مرحوم كلينى رحمة الله عليه در اصول كافى اين روايت را نقل مى كند كه :
  محمد بن يحيى عن محمد بن الحسين عن محمد بن اسماعيل ، عن صالح بن عقبد، عن عبد الله بن محمد بن الجعفى عن ابى جعفر و ابى عبدالله عليهما السلام قالا: ان فاطمة عليها السلام لما ان كان من اءمرهم ما كان اءخذت بتلابيب عمر فجذبته اليها ثم ، قالت : اءما و الله يا ابن الخطاب لولا اءنى اءكره اءن يصيب البلاء من لاذنب له لعلمت انى ساءقسم على الله ثم اجده سريع الاجابة .(120)
  بعد از جريان سقيفه و آن هتك حرمتها نسبت به خاندان وحى و رسالت مظهر عظمت الهى زهراى مرضيه صاحب عصمت الله كبرى عليها السلام گريبان عمر را گرفت و او را پيش كشيد و فرمود همانا بخدا اى پسر خطاب اگر من از رسيدن بلا به بى گناهان كراهت نداشتم مى فهميدى كه خدا را سوگند مى دادم و او دعاى مرا سريعا اجابت مى كرد.
  آنچه كه مربوط به مرحله چهارم است اين كه وجود مبارك امام باقر (عليه السلام ) بعد از زحمات 35 ساله امام سجاد (عليه السلام ) در يك وضع مناسب ترى مبارزه را شروع كردند در زندگى امام باقر (عليه السلام ) دنباله همان خط سياسى مبارزاتى را مشاهده مى كنيم منتهى اين حركت تندتر مى شود آن چنان كه هشام بن عبدالملك احساس وحشت مى كند و مى بيند كه بايد آن حضرت را زير نظر قرار دهد و اين حركت تداوم مى يابد تا هنگامى كه دوران زندگى آن حضرت به پايان مى رسد مى بينيم آن امام همام حركت مبارزى خود را با ماجراى عزادارى در منى ادامه مى دهد. وصيت مى كند و 800 درهم از مال خودشان را مى گذارد كه ده سال در منى براى ايشان گريه كنند. اين ادامه همان مبارزه است گريه براى امام باقر (عليه السلام ) آن هم در منى آن هم تا ده سال ، اين يك حركت كاملا سياسى و جهت دار و معنى دار بود، منى با عرفات و مشعر و خود مكه فرق دارد، در مكه مردم متفرقند و هر كسى مشغول كار خود است عرفات يك صبح تا عصر بيشتر نيست مشعر چند ساعتى در شب است اما منى سه شب متوالى است كه غالبا روزها را هم مى مانند يعنى سه شبانه روز، مناسب ترين جاى ابلاغ پيام به سراسر دنياى اسلام منى است وقتى عده اى بر يكى از اولاد پيامبر گريه مى كنند قاعدتا همه سوال خواهند كرد كه چرا گريه مى كنى ؟ بر مرده اى پس از گذشت سالها آن همه گريه نمى كنند! مگر به او ظلم شده است ؟ مگر كشته شده است ؟ چه كسى به او ظلم كرده ؟ چرا بر او ظلم شده است ؟... اين همان حركت سياسى مبارزى بسيار دقيق حساب شده است .
  تبيين و ترسيم استراتژى امامت در تمام اين دوران از سوى ائمه معصومين عليهم السلام يك امر قابل دقت و تامل است از جمله اين موارد گفتگوى حضرت امام موسى بن جعفر (عليه السلام ) با هارون درباره فدك است ،(121) هارون روزى به امام كاظم (عليه السلام ) گفت حد فدكا حتى اردها اليك يعنى حدود فدك را معين كن تا آن را به تو برگردانم ، حضرت ابتداء امتناع كردند و سپس كه او اصرار كرد، فرمود: ((لا آخذها الا بحدودها)) اگر قرار است فدك را برگردانى بايد با محدوده واقعى اش آن را بدهى ، هارون قبول كرد، اما شروع كردند حدود فدك را معين كردن فرمود: ((اما الحد الاول فعدن )) يك سوى آن عدن است ، اين گفتگو در مدينه يا بغداد انجام مى گيرد امام منتهى اليه جزيرة العرب يعنى عدن را يك حد فدك معرفى مى كند فتغير وجه الرشيد و قال : ايها! رنگ هارون تغيير كرد و بى اختيار گفت : اوه !
  حضرت فرمود: ((والحد الثانى سمرقند)) يعنى يك سوى ديگر آن سمرقند است ، يعنى منتهى اليه شرقى قلمرو حكومت هارون ((فاربد وجهه )) رنگ هارون تيره شد، حضرت ادامه داد: ((و الحد الثالث آفريقيه )) مرز سوم آن تونس است ، يعنى منتهى اليه غربى كشور ((فاسود وجهه و قال : هيه !)) صورت هارون از خشم سياه شد و گفت : عجب ؟! بعد حضرت فرمود: و الحد الرابع سيف البحر مما يلى الجزر و ارمنية مرز چهارم آن ، كناره درياست ، پست جزيره ها و ارمنستان ، يعنى منتهى اليه شمالى كشور، هارون از روى عصبانيت گفت فلم يبق لنا شى ء فتحول الى مجلسى يعنى در اين صورت پس چه چيزى براى ما ماند! برخيز بر سر جاى من بنشين !
  قال موسى (عليه السلام ) قد اعلمتك اننى ان حددتها لن تردها حضرت فرمود: به تو گفته بودم كه اگر مرزهاى فدك را بگويم آن را برنخواهى گردانيد! در پايان حديث آمده است كه فعند ذلك عزم على قتله يعنى اين جا بود كه هارون تصميم گرفت امام را به شهادت برساند .
  118- سوره حشرة آيه 59.
  119- از اين مرحله به بعد تا مرحله ششم اقتباس از تحقيقات محقق فرزانه رهبر عظيم الشاءن انقلاب اسلامى حضرت آية الله جناب آقاى خامنه اى دامت بركاته مى باشد كه تحقيقات اين انديشمند عالى مقام شيعى در موضوع زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام حقيقتا عميق و دقيق است كه با يك ژرف نگرى مخصوص تحليل شده است .
  120- اصول كافى ، ج 1، ص 460.
  121- اقتباس از، عنصر مبازه در زندگى ائمه عليهم السلام ، حضرت آية الله جناب آقاى خامنه اى دامت بركاته .

  خلاصه رساله سيرى در زندگى سياسى ائمه معصومين عليهم السلام از کتاب انسان کامل(ویرایش دوم-چاپ چهارم -صفحه 237-278)

   
   
   
   
   
   
  رابطه علم و دین
   
  رابطه علم و دين رابطه علم و دین شرح نامه عرفانی ابوعلی سینا به ابوسعید ابوالخیر (جلسه دوم: ۱۱آبان ماه ۱۳۸۸) رابطه علم و دين رابطه علم و دین شرح نامه عرفانی ابوعلی سینا به ابوسعید ابوالخیر(جلسه اول: ۴آبان ماه ۱۳۸۸ ) نامه­ي عرفاني شيخ الرئيس به ابوسعيد ابوالخير سیر و سلوک از دیدگاه شیخ الرئیس ابن سینا باید خداوند متعال آغاز و انجام فکر و آشکار و نهان اندیشه باشد. و باید چشم جان را با نظر به حق تعالی زینت بخشید و قدم نفس را وقف حرکت به سوی خدای سبحان قرار داد و با مرکب عقل در ملکوت اعلی و آیات کبرای الهی سفر کرد و چون به جایگاه خویش بازگشت خدای متعال را در آثار خود منزه بدارد، زیرا او آشکار و نهان است و برای هر چیزی به هر چیزی تجلی می کند و او را در هر چیزی نشانه ای است که بر یگانگی اش شهادت می دهد.
   
   
   
  پیوندها